Jsme průmysloví designéři a inovátoři
Naše vize je vytvářet a podílet se na vývoji udržitelných produktů, které zvyšují kvalitu života okolo nás.
Díky kreativnímu a flexibilnímu týmu s bohatými zkušenostmi dokážeme pracovat na rozmanitých projektech. Nebojíme se prošlapávat nové cesty. K našim zákazníkům patří nejen průmyslové podniky a menší firmy, ale i dynamicky rostoucí startupy, které potřebují vizuálně a technicky vyřešit dílčí část svého projektu.
Umíme uchopit projekt od počátku a celý ho vést až k dotažení do výroby, ale zároveň jsme schopni naskočit i v jeho průběhu. Ke každému projektu přistupujeme individuálně a vždy se snažíme přijít s nejlepším možným řešením pro danou technologii a materiál.
Tvoříme historii budoucnosti
NÁŠ TÝM
Martin Hřeben
Zakladatel, Inženýr, Vizionář
Jan Malina
Zakladatel, Opora studia
NAŠE OCENĚNÍ
NÁŠ PŘÍBĚH
POSOUVÁME VĚCI KUPŘEDU
Nadále nás těší dlouhodobá spolupráce na vývoji inovací pro ŠKODA AUTO nebo vývoj robotického taxi s Vanilla Robotics, které v podobě „showcaru” plánujeme představit v letošním roce. Mezi naše další partnery patří český výrobce příslušenství pro elektroniku FIXED, crypto pionýři ze Satoshilabs nebo tradiční český výrobce spotřebičů MEVA.
VÁŽÍME SI OCENĚNÍ A ÚSPĚCHŮ ZA ROK 2021
Co se nám povedlo v roce 2021 a z čeho máme radost?
Zásadním projektem roku 2021 byla PROTOTYPUM FACEMASK, která získala ocenění GOOD DESIGN 2O21, velmi si toho vážíme. Potěšilo nás také umístění projektu FACEMASK na long listu ocenění Dezeen Awards 2021.
S českým startupem MEBSTER jsme spolupracovali na designu a vývoji pasivního exoskeletonu UNILEXA 2, který měl nedávno premiéru na veletrhu Medica v Düssledorfu.
VANILLA ROBOTICS & PROTOTYPUM SPOLUPRÁCE
Pracujeme na projektu robotické taxi pro Vanilla Robotics, zde máme na starosti design a vývoj exteriéru a interiéru robotického vozítka pro dopravu cestujících nebo zboží. Design interiéru si můžeme představit jako hybrid, který kombinuje přístupy z konstrukce osobních vozidel s nákladními. Článek o spolupráci zde.
PŘEDSTAVUJEME PROTOTYPUM FACEMASK
Naše studio po roce vývoje představuje vlastní celoobličejovou masku PROTOTYPUM FACEMASK, která svým pojetím naznačuje budoucnost ochranných pomůcek ve zdravotnictví. Tým vývojářů si dal za cíl přinést na trh produkt, který bude nekompromisním ochranným systémem do lékařského prostředí. Maska splňuje nejnáročnější kritéria pro filtraci vzduchu, vyniká komfortem nošení a možností dlouhodobého provozu. Funkce byla ověřena v prostředí českých nemocnic a testováním v laboratoři. Projekt hledá silného strategického partnera ze segmentu ochranných nebo zdravotnických pomůcek.
SPOLUPRÁCE SE STUDENTY NC STATE PRAGUE
Studio PROTOTYPUM rozjelo spolupráci se studenty designu NC State Prague. Studenti pod vedením designéra a lektora Matěje Chabery mohli získat nové zkušenosti z reálného prostředí. Připravili jsme zadání na vylepšení prototypové dílny našeho studia a jejího efektivnějšího uspořádání. Na Linkedin můžete vidět výsledek.
Dále máme radost z 1. místa na BeRider HACKHATON v kategorii OCHRANA PROTI POČASÍ. Podívejte se, jak jsme skútr vylepšili, aby vás před jízdou nebo během ní nezaskočilo žádné počasí. Více zde.
DOBRÉ ZPRÁVY.
Máme rozpracováno několik zajímavých projektů z oblasti 3D tisku ale bohužel zatím nemůžeme nic z toho představit. Není úplně lehké pracovat na projektech průmyslového designu na dálku ale současná situace nám nic jiného neumožňuje. Přesto dokážeme poskytovat stále stejně kvalitní služby jako doposud. Pokud vás zajímá jak pracujeme, podívejte se do sekcí průmyslový design, prototypování nebo se přihlašte k odběru našich novinek do emailu.
VÝHLED DO ROKU 2021.
Po poměrně náročném roce 2020 byl pro nás všechny přelom roku příjemnou formou vydechnutí. Ale již pracujeme na plné obrátky. takže co je nového? Máme novou technologii vakuového lítí, kombinujeme výrobu forem na 3D tiskárně s odléváním flexibilních materiálů. Nadále prohlubujeme spolupráci napříč odvětvími – projekty PROTOTYPUM FACEMASK, JETSURF a další, které zatím nemůžeme zveřejňovat, toho budou v tomto roce důkazem. Přestože se výrobní firmy nejspíš nedostanou ani v roce 2021 na veletrhy a výstavy, nemohou usnout na vavřínech a potřebují stále inovovat. Jsme připraveni v tomto směru našim partnerům pomáhat a přinášet chytrá a inovativní řešení.
CO NÁS NAUČILA PANDEMIE?
Postupně od března 2020 změnila pandemie covid-19 život nás všech. Neváhali jsme a zapojili jsme se do iniciativy sdružení odborníků napříč obory covid19.cz. Výsledkem byl projekt COVMASK – modifikace šnorchlovací masky v improvizovanou ochrannou pomůcku pro zdravotníky. Díky tomuto projektu vznikla příležitost pro spolupráci Martina Hřebena (PROTOTYPUM) a Robina Fišera (REPETE) a dalších odborníků na vývoji zcela nové ochranné masky. Vzhledem k celospolečenské situaci ovlivněné pandemií bylo složitější dotahovat projekty do konce, budgety byly často zmrazené, i přesto se nám podařilo najít nové cesty ke spolupráci. Velmi si vážíme všech klientů, kteří s námi v této době zůstali. Všem přejeme pevné zdraví!
FACEMASK, SENSE VITAL AIR, JETSURF.
Pokračujeme ve vývoji celoobličejové masky PROTOTYPUM FACEMASK, nekompromisní přetlakové ochranné masky pro zdravotníky. Testujeme funkční prototypy, provádíme měření průtoku vzduchu v masce a tlakové ztráty filtru. Cílem je navrhnout konstrukci tak, aby splnila 100% ochranu zdraví a současně lékařům umožnila pohodlnou komunikaci s okolím. Facemaska není jediným projektem studia, v oblasti průmyslového designu navazujeme spolupráci s českým výrobcem čističek vzduchu Sense Vital Air i českou značkou motorizovaných surfboardů a longboardů JETSURF.
FACEMASK NA PALUBĚ STUDIA PROTOTYPUM.
Startujeme nový projekt Facemask, který navazuje na zkušenosti z úspěšného projektu Covmask.cz. Naším cílem je navrhnout komplexní řešení přetlakové masky pro zdravotníky přesně podle požadavků lékařů a nastavit tak nové standardy v celém odvětví ochranných pomůcek. Za tímto účelem probíhá celoplošná studie mezi lékaři, ze které získáváme data pro další vývoj ochranné masky. Projekt Facemask je dalším dlouhodobým inovačním projektem studia PROTOTYPUM, podobně jako projekt DEEPTIME či KeelCraft.
PROJEKTY V BOJI PROTI COVID-19.
Pandemie COVID-19 zasáhla celý svět a zamíchala kartami i u našich projektů. Každá krize s sebou přináší i příležitosti. Velkou příležitostí se pro náš tým stala iniciativa covid19cz.cz, díky níž se náš hlavní konstruktér Martin Hřeben zapojil do projektu Covmask.cz – společný projekt vývoje ochranné masky pro zdravotníky z dostupných zdrojů, který vznikl za podpory rektora ČVUT. Zároveň náš tým pracuje na dalších projektech: dokončujeme magnetickou levitační sadu CAN CONDUCTORS.
MARTIN ŽAMPACH NA CESU V LAS VEGAS.
Díky projektu pro Miomove začal rok 2020 pro naše studio účastí na mezinárodní veletrhu CES v Las Vegas. Jsme velmi rádi, že nám tým Miomove svěřil do rukou výrobu prototypu chytré stélky. Náš kreativní ředitel Martin Žampach se mimo jiné seznámil na CESu s novými trendy v oblasti vývoje hardware, virtuální a augmentované reality, e-mobility nebo propojení nových technologií a zdraví. Dále ve studiu pracujeme na návrhu a výrobě výukové sady CAN SUPERCONDUCTORS. Magnetická levitační sada bude přibližovat možnosti technologie zábavnou interaktivní formou.
NOVÁ VÝZVA S MIOMOVE.
Máme rádi výzvy a dokážeme se přizpůsobit i startupům, které fungují živelněji než velké výrobní firmy. Český startup Miomove se na nás obrátil s pomocí vyrobit funkční prototyp chytré stélky, která má v sobě zabudované senzory, které analyzují došlap sportovce. Na výrobu prototypu jsme měli 3 týdny, během této doby jsme udělali několik úprav, zmenšili prostor pro elektroniku a vylepšili grafiku. Cílem bylo dofinalizovat prototyp tak, aby byl funkční a současně atraktivní pro návštěvníky mezinárodního veletrhu CES v Las Vegas.
DÁLE ROSTEME, MÁME NOVÉ KLIENTY I VYBAVENÍ.
Máme velkou radost. Tým se rozrůstá, přichází nové projekty od stávajících klientů a přicházejí noví. Zapojujeme se do programu CZECHSTARTER, kde nám pomáhá mentoring v různých oblastech rozvoje firmy. Investujeme do nových technologií, vylepšujeme dílnu. Pořídili jsme SLA 3D tiskárnu Original Prusa SL1. Nyní dokážeme tisknout velmi jemné detaily a precizní miniaturní díly. Zapojili jsme se jako mentoři do několika hackhathonů, např. SMART MOBILITY HACKHATHON. A jsme velmi rádi, že můžeme v našem studiu poskytnout stáže pro studenty z různých koutů světa.
STĚHUJEME SE DO VĚTŠÍHO PROSTORU.
Rozšiřujeme spolupráci se ŠKODA AUTO. V kancelářích je nám trochu těsno, stěhujeme se do nových prostor, avšak zůstáváme věrni Holešovicím. S novými projekty stabilizujeme tým. Zpracováváme studii elektrického člunu Keelcraft. Navazujeme spolupráci s RONY PLESLEM na dvou projektech pro nadnárodní společnosti. Pracujeme na vývoji ovládacího pultu pro elektronový mikroskop. Na trh pomáháme uvést první 3D tištěné reproduktory z písku společnosti DEEPTIME, kterou spoluzaložil Martin Hřeben.
OTVÍRÁME STUDIO V PRAZE - HOLEŠOVICÍCH.
Kavárny měníme za vlastní kancelář a objevujeme pozitiva života na adrese v Praze-Holešovicích. Studio zpracovává několik vizí a projektů pro ŠKODA AUTO, navrhuje solitérní objekt pro Nissan Micra a také vlastní koncept autonomního taxi. Ve vývoji je silikonový obal pro TREZOR T2 a další projekty. Tým se dynamicky rozrůstá.
NA SVĚT PŘICHÁZÍ PROTOTYPUM.
Prvním společným projektem je design a vývoj hardwarové části technologie pro prodej zboží bez obalu – MIWA. Od první skicy, přes materiálový výzkum, prototypování až po výrobu prvního mechanického modelu zařízení. Z našeho umu navrhnout kvalitní produkt a také jej vyprototypovat vzniká název studia: PROTOTYPUM.
MARTIN POTKÁVÁ MARTINA.
Martin Hřeben, design inženýr ve ŠKODA Auto, se potkává s Martinem Žampachem, kreativním ředitelem YSoft Be3D. Oba Martinové v hlavě nosí myšlenku o vytvoření prototypovacího studia. To by mělo rozvíjet inovativní koncepty a využívat propojení designu i engeneeringu – funkčně, technicky i esteticky řešit produkty pro výrobní firmy, studia nebo technologické startupy.